Кошик
1 відгук
Важливо! Декларація з податку на прибуток 2015 року. Підбірка консультацій
Контакти
ТОВ "ТІМБЕРЕКС-ЮА" ООО "ТИМБЕРЭКС-ЮА"
Наявність документів
Знак Наявність документів означає, що компанія завантажила свідоцтво про державну реєстрацію для підтвердження свого юридичного статусу компанії або фізичної особи-підприємця.
+38044383-80-52тел. фірми
+38068861-06-76Замки, комлектуючі
+38068974-39-42Лісопиломатеріали
+38066966-65-33Металопрокат
+38095663-85-94бухгалтерія
Директор Сергій Сергійович Самойленко, заст.директора Василь Миколайович Салаєв
УкраїнаКиївбульвар Ивана Лепсе, 1003065
Мапа

Важливо! Декларація з податку на прибуток 2015 року. Підбірка консультацій

Важливо! Декларація з податку на прибуток 2015 року. Підбірка консультацій

Важливо! Декларація з податку на прибуток 2015 року. Особливості, порядок заповнення, інструкції. Підбірка консультацій

Повна добірка публікацій з таблицями (НОВА ДЕКЛАРАЦІЯ З ПОДАТКУ НА ПРИБУТОК 2015-2016. АНАЛІЗ ЗМІН, 05.1_ПОКРОКОВА ІНСТРУКЦІЯ ПО ЗАПОВНЕННЮ ДЕКЛАРАЦІI З ПОДАТКУ НА ПРИБУТОК 2015-2016.doc, 05.2_ПОКРОКОВА ІНСТРУКЦІЯ ПО ЗАПОВНЕННЮ ДЕКЛАРАЦІI З ПОДАТКУ НА ПРИБУТОК 2015-2016. ЧАСТИНА 2.doc, 06_ОСОБЕННОСТИ ЗАПОЛНЕНИЯ ДЕКЛАРАЦИИ ПО НАЛОГУ НА ПРИБЫЛЬ ЗА 2015.doc та інші) можлива по електронній пошті, вказаній на сайті

Запис відео вебінару «Налогообложение на стыке 2015-2016» :   https://i.factor.ua/webinars/record-webinar-nibu-15-01-16.html

Різниці для "малюків"

http://buhgalter911 від 27 січня 2016 р.

Солошенко Людмила  податковий експерт

Як не крути, а високодохідникам* для розрахунку податку на прибуток обов'язково доведеться рахувати різниці. А отже проводити коригування бухфінрезультату (об'єкта оподаткування): зменшувати або збільшувати. Проте існують і такі різниці, які стосуються абсолютно всіх (!) платників ― як високодохідників, так і малодохідників (так званих "малюків"**). Що це за різниці і як їх відображати у "прибутковій" декларації, давайте з'ясовувати.

* Нагадаємо, що платників податку на прибуток ділять на високодохідників і малодохідників залежно від розміру бухдоходу за звітний рік. Його розмір відповідно у перших "перевищує", а у других "не перевищує" 20 млн грн. (п.п. 134.1.1 ПКУ).

** У цьому випадку просимо не проводити аналогії із суб'єктами мікропідприємництва або малого підприємництва (з ч. 3 ст. 55 ГКУ). У контексті цієї статті під "малюками" домовимося розуміти саме малодохідників (див. попередню виноску).

 Передусім ― декілька слів про строки. Коли звітувати і коли сплачувати податок за 2015 рік?

Запам'ятайте: здавати декларацію з податку на прибуток за 2015 рік і сплачувати податок доведеться в загальновстановлені строки залежно від того, ким ви були у 2015 році: квартальником або річником (див. підкатегорії 102.20.01, 102.21 БЗ). Тому:

а) квартальники (тобто ті, хто у 2015 році подавали декларацію поквартально):

- подають декларацію за 2015 рік не пізніше 9 лютого 2016 року;

- сплачують податок не пізніше 19 лютого 2016 року;

(б) річники:

- подають декларацію за 2015 рік не пізніше 29 лютого 2016 року;

- сплачують податок не пізніше 10 березня 2016 року.

Детальніше про ці та інші "прибуткові" зміни, привнесені з 1 січня 2016 року Законом України від 24.12.2015 р. N 909-VIII, див. "Податки та бухгалтерський облік", 2016, N 5, с. 7.    Різниці: коли "для високодохідників", а коли "для всіх"

Якщо в цілому, то чимало залежить від того, яким розділом ПКУ передбачено різниці. Усе тому, що про різниці згадується як у "прибутковому" розд. III, так і в "перехідному" розд. XX ПКУ. Далі ― про кожен вид різниць детальніше.

Різниці з "прибуткового" розд. III ПКУ. Стисло нагадаємо, що з 1 січня 2015 року податок на прибуток розраховують по-новому ― з урахуванням бухгалтерського обліку. Об'єктом оподаткування в податковому обліку є бухгалтерський фінрезультат. Його високодохідники обов'язково (а малодохідники за бажанням) коригують на різниці.

І ось що цікаво: дослівно в п.п. 134.1.1 ПКУ говориться про коригування бухфінрезультату на різниці, що виникають (!) "відповідно до положень цього розділу" (тобто передбачені "прибутковим" розділом III ПКУ). А отже, саме за цими різницями (тобто з розд. III ПКУ) малодохідники і можуть обирати ― коригувати чи не коригувати на них фінрезультат. Тобто саме за такими різницями у малодохідників і виникає право вибору.

Тим паче, що далі це закріплює й абзац восьмий п.п. 134.1.1 ПКУ, де зазначається:

Для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку, за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, об'єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу.

Загалом, різниці з розд. III ПКУ для малодохідників є "необов'язковими".

Тобто за ними малодохідник має право сам вирішувати та обирати, як вчинити: "зв'язуватися" з ними чи ні*. Причому якщо малодохідник вирішив не коригувати фінрезультат на ці різниці, то про своє рішення він повинен зазначити в податковій звітності, що подається за перший рік у безперервній сукупності років (п.п. 134.1.1 ПКУ).

* Винятком, щоправда, є така специфічна різниця з розд. III ПКУ ("обов'язкова" для всіх платників, у тому числі і для малодохідників), як збитки минулих років (п.п. 140.4.2 ПКУ). Про них ще поговоримо окремо.

Зауважимо, що для цього в завершальній частині декларації з податку на прибуток* передбачено окреме спецполе (див. виноску 15 до декларації). У такому разі малодохіднику важливо заповнити це поле, вписавши словами текст про прийняте рішення різниці не рахувати. Приклад заповнення такого поля див. нижче.

* Форму затверджено наказом Мінфіну від 20.11.2015 р. N 897.

 

*** Програмне забезпечення в цьому полі автоматом проставляє "1".

 

Інакше, якщо це поле не заповнити, то малодохіднику доведеться такі "прибуткові" різниці розраховувати. Само собою, що статус малодохідника при цьому підтверджуватиме "прибутковий" ряд. 01 декларації з податку на прибуток (у якому величина доходу за рік не може виявитися більше 20 млн грн.).

Тепер дещо підсумуємо. Отже, різниці з розділу III ПКУ є "обов'язковими" для високодохідників і "необов'язковими" для "малюків"

Проте водночас є ще низка інших коригувань (званих також "різницями"). Вони прописані в підрозд. 4 "перехідного" розд. ХХ ПКУ (зважаючи на що умовимося іменувати їх далі "перехідними" коригуваннями ― різницями). Поговоримо про них.

"Перехідні" різниці з підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ. Не ходитимемо коло та навколо, одразу скажемо: такі коригування (різниці) обов'язкові (!) для всіх платників. Тобто вони є "спільними" як для високодохідників, так і для малодохідників-"малюків" (перелік таких "перехідних" різниць для "малюків" див. у таблиці на с. 7). Чому?

По-перше, про "перехідні" коригування в п.п. 134.1.1 ПКУ не згадується. У ньому зазначається тільки про звільнення малодохідників від "прибуткових" коригувань з розд. III ПКУ і нічого не зазначено про звільнення від "перехідних" коригувань з розд. ХХ ПКУ. Отже, від "перехідних" різниць малодохідники не звільнені.

А по-друге, підтвердженням тому, що "перехідні" різниці охоплюють усіх платників, служать відповіді податківців (див. "Податки та бухгалтерський облік", 2015, N 104, с. 15). Так, контролерів, наприклад, запитали про "перехідну" сумнівну заборгованість, заходи щодо стягнення якої були розпочаті ще до 01.01.2015 р. (тобто ще до переорієнтації податку на прибуток на бухоблік). Зауважимо, що коригування за такою сумнівною заборгованістю прописано в "перехідному" п. 17 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ. При цьому цікавило: чи рахувати різниці за такою заборгованістю (тобто чи коригувати фінрезультат) платнику-малодохіднику?

Податківці відповіли ствердно. Ось висновок контролерів: "сумнівний" п. 17 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ застосовують усі платники (які розпочали заходи зі стягнення до 01.01.2015 р.), незалежно (!) від розміру доходу за останній звітний рік.

Як бачимо, "перехідні" різниці з підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ контролери поширюють на всіх (!) платників

Загалом, не важливо, який річний дохід і ким є платник податку на прибуток: високодохідником чи "малюком" ― він повинен застосовувати "перехідні" різниці з підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ.

І, погодьтеся, певна логіка в тому є. Адже в "перехідних" різниць своє завдання ― відновити рівновагу за "перехідними" операціями в податковому обліку (власне тому їх і помістили в "перехідний" розд. ХХ ПКУ). Ці коригування допоможуть довідобразити податкові наслідки за операціями, що почалися ще до 01.01.2015 р. Їх покликання ― збалансувати податковий облік. Тому недивно, що "перехідні" різниці однаковою мірою торкаються як високодохідників, так і "малюків".

З урахуванням усього зазначеного, ситуацію з різницями можна представити так, як показано на рисунку (див. нижче).

 

 

 

Рахуємо різниці ― заповнюємо додаток РI

 

Для обліку різниць у декларації з податку на прибуток передбачено окремий додаток РI. Що цікаво, цей додаток є "універсальним". Тобто він задуманий для підрахунку абсолютно всіх різниць, що виникають відповідно до ПКУ, ― зокрема, як "прибуткових" різниць з розд. III ПКУ, так і "перехідних" різниць з підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ. Зауважимо, що останні потрапляють до завершального четвертого розділу цього додатка.

Тому якщо у "малюків" виникають різниці (наприклад, "старі" збитки або "перехідні" різниці), то їм доведеться заповнювати додаток РI. Отже:     додаток РI заповнюють як високодохідники, так і малодохідники, які рахують різниці

Майте це на увазі.

Підсумкові дані додатка РI переносять до "роздрібного" ряд. 03 декларації з податку на прибуток.

Ну а тепер після всього зазначеного наведемо й сам обіцяний перелік різниць для "малюків".

З урахуванням відображення в додатку РІ він такий, як показано на с. 7.

 

Різниці для "малюків"

 

 

Зверніть увагу (!): в підрозд. 4 "перехідного" розд. ХХ ПКУ є ще:

- "нафто-газовий" п. 19 (що стосується "перехідних" амортизаційних і витратних коригувань при нафто-/газорозвідці/дорозвідці та облаштуванні родовищ). Проте навряд чи ці коригування торкнуться "малюків". Тому про них у таблиці не згадуємо;

- "процентний" п. 20 (що стосується "старих" процентів, що залишилися непогашеними до 01.01.2015 р., ― тобто тих, що не потрапили у витрати через обмеження, установлені в минулі часи "старим" (що діяв до 01.01.2015 р.) п. 141.2 ПКУ). Нагадаємо: йдеться про проценти за операціями з пов'язаними особами-нерезидентами). Проте ось що примітно: такі "старі" проценти п. 20 дозволяє відносити до витрат з урахуванням (!) обмеження, установленого нинішнім п. 140.3 розд. III ПКУ.

Загалом, п. 20 сформульовано в порядку відсилання ― згадує про п. 140.3 "прибуткового" розд. III ПКУ. А цей пункт уже стосується платників, які розраховують (!) "прибуткові" різниці. Який вердикт, напевно, здогадалися? "Процентні" коригування за п. 20 можуть проводити високодохідники і тільки ті малодохідники, які за своєю волею вирішили коригувати фінрезультат (тобто рахувати різниці з "прибуткового" розд. III ПКУ).

А ось якщо малодохідник від розрахунку "прибуткових" різниць відмовився (прийняв рішення їх не розраховувати, зазначивши про це в декларації), то він не застосовує "процентний" п. 20 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ. Так само вважають і податківці (див. "Вісник. Право знати усе про податки та збори", 2015, N 34, с. 10). Детальніше про застосування з 01.01.2015 р. "процентного" п. 140.3 ПКУ також див. "Податки та бухгалтерський облік", 2015, N 100, с. 34.

Ну а щодо фінальної трійки різниць (рядки 4 ― 6 таблиці) зауважимо, що:

- якщо ще до 01.01.2015 р. вжито заходів зі стягнення "перехідної" сумнівної заборгованості (п. 17 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ, у таблиці ― рядок 4), то залежно від розвитку ситуації у 2015 році можуть виникати як "збільшуючі", так і "зменшуючі" різниці. У цілому ж порядок урегулювання такої "перехідної" заборгованості аналогічний порядку врегулювання зі "старого" п. 159.1 ПКУ (що діяв до 01.01.2015 р.). Детальніше про облік "перехідної" сумнівної заборгованості див. "Податки та бухгалтерський облік", 2015, N 29, с. 28 і с. 30;

- завдяки "грошовим" різницям (п. 18 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ, у таблиці ― рядок 5) "малюки", наприклад, зможуть віднести до витрат суму фіндопомоги, що повертається (точніше кажучи, зменшити на неї бухфінрезультат ― "зменшуюча" різниця, ряд. 4.2.10 додатка РІ), якщо вона була включена до прибутків до 01.01.2015 р. Тішить, що з цим погоджуються і податківці (див. лист ДФСУ від 18.06.2015 р. N 12810/6/99-99-1902-02-02-15, а також консультацію в підкатегорії 102.08.06 БЗ). Детальніше про облік сум "перехідної" фіндопомоги див. "Податки та бухгалтерський облік", 2015, N 70, с. 28.

А також, скажімо, при переході з єдиного податку (ЄП) на загальну систему оподаткування, у "малюків" вийде повторно не оподатковувати товари, плата за які прийшла ще за часів ЄП, проте вони були відвантажені вже на загальній системі оподаткування ("зменшуюча" різниця, ряд. 4.2.10 додатка РІ).

А ось якщо, навпаки, на ЄП було відвантаження товарів, плата за які надійшла вже на загальній системі оподаткування, то фінрезультат, судячи з усього, доведеться збільшити ("збільшуюча" різниця, ряд. 4.1.15 додатка РІ). Детальніше про перехід з ЄП на загальну систему оподаткування див. "Податки та бухгалтерський облік", 2015, N 72, с. 14.

Ще одна "грошова" різниця може виникати за сумами "перехідних" договірних санкцій. Так, якщо договірні санкції (штрафи, неустойка, пеня, які згідно зі "старими" правилами колишнього п. 137.13 ПКУ потрапляли до прибутків "по грошах") були нараховані у 2014-му (тобто опинилися у бухоблікових прибутках 2014 року), а отримані вже у 2015-му, на них доведеться збільшити фінрезультат ("збільшуюча" різниця, ряд. 4.1.15 додатка РІ);

- за допомогою "резервної" різниці (п. 24 подрозд. 4 розд. ХХ ПКУ, в таблиці ― рядок 6) вдасться скоректувати (зменшити) фінрезультат "перехідних" резервів на оплату відпусток (що створені до 01.01.2015 р. і не потрапили в бухобліку у минулому на витрати і при цьому фактично використані у 2015 році ― "зменшуюча" різниця, ряд. 4.2.12 додатка РІ). Див. також із цього приводу листи ДФСУ від 22.10.2015 р. N 23415/10/28-10-06-11 і від 22.12.2015 р. N 27433/6/99-99-19-02-02-15. Детальніше про облік резервів на оплату відпусток, у тому числі "перехідних" резервів, див. "Податки та бухгалтерський облік", 2015, N 102, с. 14 і N 104, с. 10.

 

"Старі" збитки ― різниця "для усіх"

 

Ну і на завершення окремо зупинимося на такій "загальній" для всіх різниці, як "старі" збитки. Таку різницю з "прибуткового" розд. III ПКУ обліковують усі (!) без винятку платники (п.п. 134.1.1 ПКУ).

Тобто і високодохідники, і "малюки" зменшують фінрезультат на суму від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років (п.п. 140.4.2 ПКУ)

Простіше кажучи, коригують (зменшують) фінрезультат на суму минулорічних "податкових" збитків (тобто значення ряд. 07 декларації за 2014 рік, з урахуванням збитків від діяльності, яка патентується, див. лист ДФСУ від 30.11.2015 р. N 26146/10/28-10-06-11і консультацію в підкатегорії 102.08.03 БЗ).

А якщо в багажі до того ж є й "зовсім старі" збитки (що виникли ще станом на 01.01.2012 р.), то дозволяється облікувати і їх. Нагадаємо, що протягом 2012 ― 2015 рр. такі старі збитки обліковували рівномірно ― по 25 % (тобто 1/4) сум (див. "збитковий" п. 3 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ). І ось у 2015 році прийшла черга облікувати останню "порцію"-чверть (25 %) таких "старих" збитків (що прямо дозволяє п.п. 140.4.2 ПКУ).

Таким чином, у 2015 році вийде облікувати такі збитки минулих років:

 

 

* Форму такої декларації було затверджено наказом Міндоходів від 30.12.2013 р. N 872.

** Величину таких "старих" збитків відображали в ряд. 07 декларації за 2011 рік (форму якої було затверджено наказом Мінфіну від 28.09.2011 р. N 1213).

 

Обчислену таким чином величину збитків минулих років показують у ряд. 3.2.4 додатка РІ. Тобто податкові торішні збитки утворюють "збиткову" ("зменшуючу") різницю (зменшують фінрезультат до оподаткування). Отже, можна зазначити, що податкові минулорічні збитки в усіх платників (і високодохідників, і "малюків"), як і раніше, переносяться.

Насамкінець порадуємо всіх, як "малюків", так і високодохідників. Уже в наступному номері ви побачите детальні відрядкові рекомендації щодо заповнення нової декларації з податку на прибуток за 2015 рік.

 

Висновки

 

Різниці з "прибуткового" розд. III ПКУ "малюки" обчислюють за бажанням (крім збитків минулих років ― ця різниця обов'язкова для всіх платників, уключаючи "малюків").

"Перехідні" різниці з підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ "малюки" обчислюють в обов'язковому порядку. Адже ці різниці покликані збалансувати наслідки за перехідними операціями в податковому обліку.

Різниці "малюки" показують в додатку РI до декларації з податку на прибуток. Підсумкові дані цього додатка переносять до ряд. 03 декларації.

По материалам: i.factor.ua

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Подаем декларацию по прибыли: что учесть?

http://buhgalter911.com от 26 января 2016 г.

Товстопят Юрий налоговый эксперт

 "Неожиданно сокращенные" сроки подачи отчетности по налогу на прибыль неумолимо приближаются. Готовитесь "сдаваться"? Предлагаемый вашему вниманию материал посвящен непосредственно заполнению декларации1.

1 Об основополагающих принципах, которыми необходимо руководствоваться при ее заполнении, вы могли прочесть в статье "Готовимся к подаче прибыльной декларации ― 2015" текущего номера журнала.

 

Общие моменты

 

Для отчетности за 2015 год нужно использовать форму декларации, утвержденную приказом N 8972 (письмо ГФСУ от 04.01.2016 г. N 102/7/99-99-19-02-01-17, подкатегория 102.20.02 ЗІР). Заполнять ее нужно на украинском языке (письмо ГНСУ от 07.03.2012 г. N 8971/К/18-4013). "Единица измерения" ― гривни без копеек с округлением по общепринятым правилам (на это указывает сама форма документа).

2 Приказ Минфина "Об утверждении Налоговой декларации по налогу на прибыль предприятий" от 20.10.2015 г. N 897. С новой формой мы знакомили вас в статье "Дека по прибыли, или Новогодний подарок 11 месяцев спустя" в журнале "Бухгалтер 911", 2015, N 49.

Касательно квартальных плательщиков имеет смысл говорить о заполнении ими декларации нарастающим итогом с начала года. Напомним: при подаче отчетности за І полугодие и три квартала налоговики рекомендовали таким плательщикам подавать вместе с действующей на то время декларацией дополнение в виде заполненной деки по тогда еще проектной форме (письмо ГФСУ от 29.07.2015 г. N 27719/7/99-99-19-02-01-17).

Именно данные последней можно использовать при этом как "промежуточные".

Важно: в декларации должны присутствовать все ее обязательные реквизиты (приведены в пп. 48.3 и 48.4 НКУ). Заполнять придется все строки декларации и приложений. В случае отсутствия данных ― нужно ставить прочерки (в "бумаге"). А вот приложения к отдельным строкам декларации, не заполненные по причине отсутствия операций (показателей), в контролирующий орган не представляются (что ГФСУ подтверждает в подкатегории 102.20.02 ЗІР).

Ваше предприятие ― крупный или средний налогоплательщик? Тогда п. 49.4 НКУ уготовил вам участь подавать декларацию исключительно в электронной форме. Малые налогоплательщики могут воспользоваться и другими способами подачи налоговой отчетности (приведены в п. 49.3 НКУ).

Порядка заполнения от разработчиков декларации ожидать не приходится, потому выкручиваться будем своими силами. Благо, многочисленные сноски делают заполнение декларации несколько проще.

Заполняем декларацию Начнем со вступительной части декларации (в народе ― "шапка"). Особых сложностей при ее заполнении возникнуть не должно. Но все же перестрахуемся.

 

Таблица 1. Заполняем вступительную часть декларации

 

* Названий служебных полей не приводим (их найдете непосредственно в форме декларации).

** Плательщики налога, которые не имеют кода ЕГРПОУ, указывают регистрационный (учетный) номер налогоплательщика, который присваивается контролирующим органом.

*** Также в отдельных ячейках этого служебного поля указывают (1) почтовый индекс, (2) телефон, (3) мобильный телефон, (4) факс и (5) е-mail.

****Классификация стран мира, утвержденная приказом Госстата от 30.12.2013 г. N 426.

 

Теперь предлагаем пройтись по строкам "тела" декларации. Под ним имеем в виду (1) основную часть (строки 1 ― 25); (2) строку ― расчет ежемесячного авансового взноса (строка 26); (3) 3 блока для исправления самостоятельно выявленных ошибок, а именно:

- по налоговому обязательству по НПП (строки 27 ― 31);

- по НПП с доходов нерезидентов (строки 32 ― 35);

- по авансовым взносам по НПП (строки 36 ― 39).

На "исправительной" части в сегодняшней публикации останавливаться не будем, так  как наша цель ― заполнение отчетной декларации за 2015 год. Итак, приступим!

 

Таблица 2. Заполняем основную часть декларации

 

* Название строк не приводим, ведь его вы и так можете найти в форме декларации.

**Закон Украины "О внесении изменений в Налоговый кодекс Украины и некоторые законодательные акты Украины относительно сбалансированности бюджетных поступлений в 2016 году" от 24.12.2015 г. N 909-VIII. Об изменениях, внесенных этим Законом в части НПП, вы могли прочесть в статье "Налог на прибыль ― 2016: "сухой остаток" изменений" (журнал "Бухгалтер 911", 2015, N 1-2).

*** Данные строки подлежат занесению в интегрированную карточку плательщика.

**** Такие приложения подают при выплате дохода в пользу нерезидента, причем на каждого из таких нерезидентов составляют отдельное приложение ПН.

 

Строка 26, предназначенная для расчета суммы ежемесячного авансового взноса, утратила свою актуальность (по крайней мере, при заполнении годовой декларации ― 2015). В ней смело ставьте прочерк.

Как и договаривались, "исправительные" строки 27 ― 39 оставляем без внимания. Заключительная же часть деки включает 4 информативных поля. К каждому из них приведена сноска, позволяющая безошибочно их заполнить.

Внимание! Важнейшее значение имеет последнее поле "Наявність рішення", в котором низкодоходный плательщик (показатель строки 1 не превышает 20 млн грн.) проставляет отметку "Х" в случае принятия решения не использовать корректировку бухгалтерского финрезультата до налогообложения на все разницы3.

В дальнейшем ежегодного подтверждения не потребуется. Однако если в будущем годовой доход превысит 20 млн грн., то начиная с отчетного периода нарушения придется учитывать все разницы (п.п. 134.1.1 НКУ).

3 Кроме отрицательного значения объекта налогообложения прошлых отчетных периодов.

Как видите, при заполнении декларации необходимыми являются данные из приложений.

Вкратце расскажем, как их заполнить.

 

"Пробежка" по приложениям

 

Вдаваться в детальный анализ заполнения каждого приложения мы не имеем возможности. Тем не менее важнейшие показатели основных приложений мы все же постараемся рассмотреть.

Приложение ЗП. Это краткое приложение содержит всего 5 показателей, каждый из которых имеет очень важное значение. Все они могут "послужить добрую службу" плательщику НПП. Но получится так далеко не всегда. Объяснимся. Каждая из приведенных строк (кроме строки 16.3 ― она в расчете общей суммы уменьшения налога не участвует) может уменьшить сумму налога в строго определенной последовательности.

1. Сумма начисленных на протяжении 2015 года ежемесячных авансов. Внимание: в зависимости от того, как долго вы являлись плательщиками таких взносов, значение этого показателя будет для вас представлять сумму взносов, начисленных: 1) в январе ― феврале 2015 года ― если вы были плательщиком авансов по итогам декларирования-2013, но по результатам отчетной кампании ― 2014 таковым быть перестали; 2) в марте ― декабре 2015 года ― если ситуация сложилась кардинально противоположная (по итогам 2013 года вы не попадали в ряды плательщиков авансов, зато стали таковым по итогам декларации 2014 года); 3) в январе ― декабре 2015 года ― если ваше предприятие ― "стабильный" плательщик авансов (т. е. соответствовало критериям из п. 57.1 НКУ в доновогодней редакции по итогам и 2013, и 2014 года); 3) в январе ― ноябре или марте ― ноябре 2015 года ― если, будучи стабильным/новоиспеченным плательщиком взносов, ваше предприятие оказалось убыточным по итогам 3 кварталов 2015 года и решило отказаться от уплаты взносов начиная с декабря4.

4 Более подробно о такой возможности вы могли прочесть в статье "По итогам 3 кварталов ― убыток: платить ли авансы по прибыли?" (журнал "Бухгалтер 911", 2015, N 41).

Внимание: строка 16.1 ― единственная из приведенных в этом приложении, способная уменьшить налог на всю свою величину.     О строках 16.2 и 16.3.1 этого, к сожалению, не скажешь ввиду формул, приведенных непосредственно в каждой из этих строк. Получается, отрицательное значение строки 17 декларации может возникнуть лишь в том случае, если суммы начисленных (!) на протяжении года авансов превысят рассчитанную сумму налога по итогам года (значение строки 06 ― для обычных плательщиков).

2. Налог на недвижимость, начисленный по итогам 2015 года, в части объектов нежилой недвижимости. Обратите внимание: в форме приложения ЗП до сих пор присутствует упоминание о необходимости не только начисления, но и уплаты налога, в то время как из НКУ подобные нормы уже удалены (спасибо Закону N 909 ☺).

Тем не менее, по разъяснениям налоговиков, "недвижимый" налог, начисленный за IV квартал 2015 года и уплаченный до 30.01.2016 г., уменьшает НПП, начисленный за 2015 год (см. письма ГФСУ от 09.06.2015 г. N 11999/6/99-99-19-01-01-15 и от 04.09.2015 г. N 18947/6/99-99-19-02-02-15).

Но позитива от этого, откровенно говоря, явно меньше, нежели от того, что теперь на уровне Кодекса узаконен механизм вычета такого налога из суммы НПП, предусматривающий отнимание лишь "до нуля". Неучтенная же часть недвижналога "сгорает".

3. "Дивидендный" авансовый взнос. Строка 16.3 служит для указания всей его суммы за год, а вот строка 16.3.1 ― для той части, которая реально "сыграет" в уменьшение суммы налога. Приведенная в названии строки формула не позволит ошибиться, даже если вы сильно того (по вполне понятным причинам) захотите.

Строка 16 приложения ― это итог сложения приведенных выше сумм.

Приложение АВ. В нем рассчитывают и отражают сумму "дивидендного" авансового взноса, подлежащую уплате в отчетном периоде. Самой ценной в этом приложении является строка 06 "Сума авансового внеску у зв'язку із виплатою дивідендів (прирівняних до них платежів), що має бути сплачена у звітному (податковому) періоді", ведь именно ее сумма в итоге попадает в строку 20 АВ деки.

Приложение РІ. При его создании Минфин не стал "выдумывать колесо" и соорудил его предельно простым способом:

- в левой части сгруппировал все разницы, увеличивающие финрезультат;

- в правой части ― все разницы, уменьшающие такой показатель.

При этом все разницы сгруппированы в возникающие: (1) при начислении амортизации необоротных активов; (2) при формировании резервов (обеспечений); (3) при осуществлении финансовых операций и (4) прочие разницы (в разрез статей и/или разделов НКУ,согласно которым они возникают).

В конечном итоге сумма всех "левых" разниц путем простого суммирования попадает в строку 01 приложения РІ, а "правых" ― соответственно в строку 02. В "сухом остатке" получаем строку 03 "Різниці, які виникають відповідно до ПКУ", представляющую собой разницу этих строк (строка 01 ― строка 02). Ее значение может быть как положительным, так и отрицательным, попадая в итоге в строку 03 РІ деки.

Казалось бы, все совсем не сложно, но главные "заморочки" подстерегают плательщиков именно в процессе заполнения отдельных строк приложения.

В этом свете напомним ряд показательных примеров, иллюстрирующих порядок заполнения приложения.

В очередной раз напоминаем: специальных разниц, призванных "скосить" расходы, не связанные с ведением хоздеятельности, этим приложением (в соответствии с требованиями НКУ) не предусмотрено! Убытки прошлых периодов: не потеряют даже низкодоходные. Для их отражения уготована строка 3.2.4 "Сума від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років (підпункт 140.4.2 пункту 140.4 статті 140 розділу ІІІ Податкового кодексу України)". В нее нужно просто перенести соответствующее значение суммы "старых" убытков.

Ваше предприятие ― низкодоходное? Тогда, вполне возможно, эта разница окажется единственной значимой в этом приложении. Ничего страшного! Переносите ее числовое значение в строку 02 приложения РІ, а оттуда (но уже со знаком "минус") ― в строку 03 этого же приложения, а также в строку 03 РІ декларации. И дело в шляпе!

Переходные операции. Обратите внимание! В заключительный раздел 4 приложения РІ вошли корректировки по переходным операциям 2014 ― 2015 годов (из подразд. 4 разд. ХХ НКУ). Например, когда в бухучете в 2014-м уже показали бухдоходы/бухрасходы, а налоговые доходы/расходы согласно старым правилам могли признать только "по деньгам" (т. е. на дату поступления/перечисления средств на банковский счет или в кассу). При этом сами деньги прошли позже ― получены/уплачены уже в 2015 году.

Тогда нужны корректировки:

- на сумму поступивших денежных средств увеличивают финрезультат до налогообложения ( абз. 1 п. 18 подразд. 4 разд. ХХ НКУ, строка 4.1.15 приложения РІ);

- на сумму уплаченных денежных средств уменьшают финрезультат до налогообложения ( абз. 2 п. 18 подразд. 4 разд. ХХ НКУ, строка 4.2.10 приложения РІ)

Так, например, "по деньгам" согласно "старой" редакции НКУ в налоговых доходах могли очутиться договорные санкции (штрафы, неустойки и пеня; "старый" п. 137.13 НКУ), а также суммы получаемого страхового возмещения ("старый" п.п. 140.1.6 НКУ). Поэтому если такие суммы начислили в бухучете еще в 2014-м, а получили уже в 2015-м, их прибавляют к финрезультату до налогообложения (через строку 4.1.15 приложения РІ).

К слову, пока ничего не остается, как в этих же строках приложения РІ показывать корректировки и бывшим единоналожникам, ставшим "прибыльщиками". Так, если на едином налоге была отгрузка, а оплата пришла уже на общей системе ― финрезультат увеличивают (строка 4.1.15). И наоборот, если на едином налоге пришла оплата, а на общей отгрузили товар ― финрезультат уменьшают (строка 4.2.10) (хотя налоговики возражают ― в подкатегории 102.08.06 ЗІР).

Корректировки по переходным операциям (а именно по подразд. 4 разд. ХХ НКУ) проводят как высоко-, так и малодоходники. В таком случае последние также подают приложение РІ с заполненными строками раздела 4 "Інші різниці".

Кроме того, свои увеличивающие (строки 4.1.12, 4.1.13, 4.1.14) и уменьшающие (строки 4.2.7, 4.2.8, 4.2.9) финрезультат корректировки возможны по переходной сомнительной задолженности (п. 17 подразд. 4 разд. ХХ НКУ).

Расходы по "переходным" резервам на оплату отпусков (п. 24 подразд. 4 разд. ХХ НКУ) отражают в строке 4.2.12 приложения РІ. На значение этой разницы финрезультат до налогообложения уменьшают.

Возвращаем возвратную финпомощь неплательщику НПП. В таком случае задействуйте строку 4.2.10 .

На сегодня ограничимся этими материалами относительно заполнения декларации. Надеемся, этот процесс пройдет у вас легко и без лишних хлопот. Мы же обязуемся и дальше отвечать на ваши вопросы, возникающие при этом. То есть to be continued ☺…

 

По материалам: i.factor.ua

 

 

facebook twitter
Попередні новини